МОН И PISA СТАРТИРАТ СТРАТЕГИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА ПОВИШАВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧЕНИЦИ

Начало » Последни публикации

21.11.2023

Допълнителни анализи, изготвени за България и подкрепа за реформиране на оценяването в образователната ни система. Това бе договорено по време на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с Андреас Шлайхер, директор на дирекция „Образование и умения“ и ръководител на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) на ОИСР.

Разговорът е по инициатива на Галин Цоков поради продължаващите ниски резултати на българските ученици на международните сравнителни проучвания PISA. “Стартирали сме серия от реформи и целта ни е да поставим основата за цялостна промяна на начина на оценяване на знанията на учениците – от наизустяване на знания към формиране на умения и компетентности “, обясни проф. Цоков.

По думите му PISA е международно изследване, постигнало най-много в процеса на оценка на базисни умения и  натрупаният опит би бил важен за реформите, които предстоят. „Притеснени сме и от продължаващите ниски резултати на учениците ни в последните изследвания на PISA през 2018 г. и искаме да поставим основата на истинска промяна, която да ни оттласне от дъното на международната класация“, обясни още българският министър.

България е в ситуация, в която само може да подобрява резултатите си, посочи Андреас Шлайхер. Според него в по-лоша ситуация са държави, които отчитат сериозен спад в данните в международното изследване. България показва устойчивост, която може да се разглежда и като основа за надграждане на резултатите ѝ, обясни още ръководителят на PISA. 

Той се ангажира, че неговият екип ще подпомогне българското Министерство на образованието и науката в изготвянето на подобни тестове за училищата в страната, както и с методическа помощ за промяна на модела на преподаване. Андреас Шлайхер прие и поканата на проф. Галин Цоков за дистанционно участие във Форум за дигитализацията в българското образование, който ще се проведе през първата половина на декември.

Двамата се договориха и за организиране на съвместно събитие с ОИСР, посветено на промяната в съвременното училищно образование, което да се проведе в България през февруари и в което ще вземе участие ръководителят на PISA програмата. 

Срещата между двамата се проведе във Финландия в рамките на форум за преглед на актуалните образователни политики, организиран от ОИСР. 

Национална електронна библиотека на учителите
Национален портал за ориентиране на учениците
Електронна платформа за учене на възрастни
Изпълнителна агенция „Програма за образование“
Портал за наука
Национална информационна кампания „Живот без насилие за всички деца“
Психолози от системата на предучилищното и училищното образование ще оказват психологическа подкрепа на ученици, учители и родители, които срещат различни трудности, породени от кризата с разпространението на Covid-19.
Не си сам - Национална телефонна линия на Държавната агенция за закрила на детето: ДАЗД
Български портал за отворена наука (БПОН)
EQAVET: VIREO 2 PILOT“ по програма Еразъм+
Вътрешен канал за подаване на сигнали по Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения